A.J. LANGER - ERICA WARNER

Celé jméno: Allison Joy Warner

Povolání: Herečka

Datum narození: 22.5.1974

Místo narození: Columbus, Ohio, US

 

BIOGRAFIE

Herečka převážně seriálových rolí, Allison Joy Langer, se narodila audioložce Deaně a prodavači v oděvním průmyslu Garymu Langerovým. Jako první přišel na svět její bratr Kirk. V 5 letech se s rodinou stěhuje do San Fernando Valley nedaleko Los Angeles, kde se později věnuje hraní bassebalu, kvůli kterému si zkracuje jméno na A.J.. Její krůčky k filmu se začínají ubírat už na škole, kdy si jejího talentu všimne učitel matematiky při jedné školní soutěži a pomůže ji nasměrovat k těm správným lidem. Pod dohledem zkušeného herce Ernie Livelyho se začíná objevovat v seriálech DREXELL’S CLASS, POBŘEŽNÍ HLÍDKA nebo BEVERLY HILLS 90210. Největší úspěch ji přinesla postava Rayanne Graff, drogově závislé dívky v kultovním seriálu TAK TOHLE JE MŮJ ŽIVOT, kde hrála po boku budoucích hereckých hvězd Claire Danes a Jareda Leta.
Její filmový debut je hororová komedie LIDÉ POD SCHODY od mistra hrůzy Wese Cravena. Zajímavostí je, že zde hraje 12 letou dívku Alici, kterou doma pod zámkem drží její šílení „rodiče“, ale ve skutečnosti jí bylo v té době 17 let. Po několika menších rolích dostává shodou okolností příležitost od další hororové ikony Johna Carpentera a hraje v pokračování postapokalyptické sci-fi ÚTĚK Z NEW YORKU. Tentokrát se utíká z L.A. a A.J. tu ztvární prezidentovu dceru Utopii, kterou má za úkol najít drsňák Snake v podání Kurta Russella. Film moc dobré kritiky nesklidil a bylo mu především vytýkáno vykradení původního ÚTĚKU. Pak se ve filmu objevuje pouze sporadicky, jako v komedii MEET THE DEEDLES a věnuje se seriálové tvorbě. Zatím její poslední účinkování před kamerou bylo v krimi seriálu AGENTURA BEZ RIZIKA.
Ve volném čase se zabývá propagací a sháněním financí na výzkum a léčbu fibromyalgie. Tímto chronicky bolestivým onemocněním sama trpí. Od roku 2005 je šťastně provdaná za Charlese Peregrine Courtenayho, potomka hraběte z Devonu, se kterým má dceru Joscelyn a syna Jacka.

 

FILMOGRAFIE - SERIÁLY

1988 - The Wonder Years (06x17 - Eclipse) - Mary jo

1989 - Pobřežní hlídka / Baywatch (3 epizody) - Caroline Larkin

1989 - Seinfeld (08x06 - The Fatigues) - Abby

1990 - Beverly Hills 90210 (04x12 - Radar Love) - Denise

1990 - Parker Lewis Can't Lose (01x21 - Jerry's First Date) - Melissa

1991 - Drexell's Class (hl.role) - Melissa Drexell

1991 - Blossom (2 epizody) - Sherry

1992 - Hangin' with Mr. Cooper (01x05 - Cheers) - Darlene

1992 - Camp Wilder (01x10 - Boy Loses Girl) - Lydia

1994 - My So-Called Life (hl.role) - Rayanne Graff

1997 - Brooklyn South (9 epizod) - Kathleen Doyle

1999 - It's Like, You Know (hl.role) - Lauren Woods

2001 - Three Sisters (hl.role) - Annie Bernstein-Flynn

2005 - Eyes (hl.role) - Meg Bardo

2007 - Private Practice (6 epizod) - Erica Warner